Pražský kat

Němý snímek Rudolfa Měšťáka Pražský kat, vycházející ze stejnojmenné předlohy spisovatele Josefa Svátka, vypráví v historických kulisách příběh lásky, zrady a odplaty. Projekci restaurované a podle původních viráží a tónování barvené 35mm kopie doprovodí ansámbl muzikologa a skladatele Vlastislava Matouška. 

ZAČÁTEK VIDEA V 18 MIN 

 

Němý film Pražský kat Rudolfa Měšťáka představuje Gustava Frištenského v titulní roli jednoho z raných pokusů české kinematografie o zpracování výpravné historické látky. Autorský scénář, vycházející ze stejnojmenné předlohy Josefa Svátka, vypráví spletitý příběh lásky, zrady a odplaty. Snímek byl v letech 2017–2022 rekonstruován Národním filmovým archivem, ve spolupráci s Janem Ledeckým byla restaurovaná kopie barvena podle původních viráží a tónování. Projekci 35mm kopie doprovodí ansámbl muzikologa a skladatele Vlastislava Matouška, zakladatele legendárních novovlnných Máma Bubo a odborníka na východočeský folklor a českou středověkou hudbu.

 „Dnes, kdy život klokotá rychlejším tempem, kdy lidstvo v lačnosti po přepychu sahá mnohdy k činům nečestným, kdy trestnice se plní vrahy a podvodníky – tu vrátíme se v tomto filmu čtvrt tisíciletí zpět a shledáme, že hlásaná kultura přenesla velice málo změn v povaze člověka“ -  prolog z propagačního plakátu k filmu Pražský kat.

Režisér a scénárista: Rudolf Měšťák podle románu / based on the novel of the same name by Josef Svátek

Kamera: Emanuel Smolík
Výroba: Republicfilm
Hrají: Gustav Frištenský, Edmond Trachta, Anna Opplová, Marie Kalmarová
Sales: Národní filmový archiv

Exteriéry: hrad Zvíkov

Interiéry: pražské ateliéry

Premiéra filmu v Praze: 2. prosinec 1927

Premiéra v Litovli: 17. březen 1928

Titulní role: Gustav Frištenský

Předfilm: zajímavé události ze soukromého života mistra Gustava Frištenského.

Natáčení filmu zafinancoval Gustav Frištenský spolu se svým přítelem Josefem Kolmanem.

    Děj filmu:  je vsazen do časů těsně po třicetileté válce. V hlubokých hvozdech na starém opuštěném hradě se ukrývá nebezpečná lupičská banda. Nikdo netuší, že vůdce zločinců je „Zlatý kníže“, sám císařský prokurátor. Dějová zápletka, divoká honička, výkřiky plné děsu, láska Jana a Apolenky….. herkulovská síla mistra popravčího spoutá obávané zločince a vítězí spravedlnost…

Pražský kat