Obrazy s portrétem GF

Rádi zde vložíme fotografie vašich obrazů s Gustavem Frištenským. Dopředu děkujeme za informace vedoucí k rozšíření této sekce. Kontakt


V Lošticích u místní zděné autobusové zastávky se totiž – díky malíři Petru Herzigovi Dubickému (realizace díla) a řezbáři Jaroslavu Benešovi (autor nápadu a tvůrce nekonečné časomíry) stala galerie osobností z celé Hané (i s drobnými přesahy). Exkluzivní umělecké dílo vzniklo bez nároku na honorář, je teď v majetku města – které ihned instalovalo ochrannou mříž - a objevíte ho téměř na konci Loštic, když se vydáte z náměstí - kolem kostela – směrem na Moravičany. Je zde např. vyobrazen  známý silák Gustav Frištenský se dvěma soudky litovelského piva.

 Více informací zde:  Vítejte v Lošticích aneb zastávka jako malovaná

 


Malíř Jiří Zapletal z Litovle při předávání obrazu u příležitosti zahájení turistické sezony v litovelském muzeu 11.4.2015. Obraz byl poprvé veřejně prezentován na výstavě "Sokolská organizace v proměnách času" v litovelském muzeu od 28.4. do 19.7.2015. rozměr obrazu i s rámem 64 x 90 cm


Litovelská budova sokolovny, která je hlavním motivem celého obrazu byla slavnostně otevřena v r.1935. Na její stavbu finančně přispěl i Gustav Frištenský,jehož socha v životní velikosti se před sokolovnou nachází. Proto i na obraze dle skutečnosti je v jeho pravé části socha Gustava, v levé horní části zakladatel Sokola J.Tyrš.

 Gustav Frištenský – originál obrazu je uložen v depozitáři Národního muzea v Praze, Namaloval ho v r. 1910 akademický malíř Muttich v Praze. Barevné plakáty této velikosti a kvality následně tiskla grafická tiskárna Unie v Praze. 


 Obraz „Historie výroby piva v Litovli“ namaloval Pavel Taťoun a bude vystaven v muzeu v Litovli, v části expozice věnované Gustavu Frištenskému. Rozměr: 80 x 57 cm. Gustav Frištenský se oženil s dcerou prvního českého sládka zdejšího pivovaru, v pivovarském parčíku trénoval  a také v pivovaru 10 let po svatbě bydlel.


Obraz „ Sen o kouzelném tvarůžku“ je namalován v Lošticích na přání firmy A. W. spol. s r. o. vyrábějící tvarůžky. Je umístěn v hlavní budově této firmy. Rozměr: 140 x 300 cm, malíř Pavel Taťoun. Gustav Frištenský je namalován v popředí s činkou (na paměť exhibičního vystoupení, které zde měl).