Časopisy

 Brněnské noviny - duben 22


Bojové umění- dvouměsíčník 


U nás pivo Litovel píše - 20.vydání


 Věstník SKV sokol Müchen prosinec 2017

Gustav Frištenský - Nesmrtelná legenda


Tina 22.6.2016

Gustavova podkova pro štěstí, krásu, sílu

    


Starobrněnské noviny

Gustav Frištenský: vzestup a pád


Vánoční speciál 100+1: Neznámé příběhy slavných

Viz.:  http://www.epublishing.cz/vanocni-special-1001-nezname-pribehy-slavnych

Nový speciál 100+1 odhaluje nečekané momenty že životů géniů, vynálezců či umělců: Gustrav Frištenský - Jules Verne - Stephen Hawking - Karel Picmaus - Rudolf Krautschneider - Roland Amundsen - Andy Warhol - Carravagio - J. W. Goethe a desítky dalších!  23. prosinec 2014 

Máloco je tak poutavé jako příběhy lidí – a to nejen těch slavných. Nalézáme v nich totiž napětí a drama, ale také poznání, inspiraci i vlastní motivaci. Začněme třeba vědci a vynálezci, bez jejichž geniálních vizí a obdivuhodné píle by náš svět dnes nebyl tím, čím je. Přitom se mnoho z nich ve své době potýkalo s neporozuměním a jejich příběhy jsou pro nás dnes často až těžko uvěřitelné. Jako třeba případ Gregora Johanna Mendela, který byl po předložení svých zákonů dědičnosti obviněn z podvádění. Nebo kauza maďarského lékaře Ignaze Philippa Semmelweise, který zaplatil za svou urputnou snahu o záchranu rodiček, jež zbytečně umíraly kvůli nedostatečné hygieně porodníků, dokonce životem.

Příběhy géniů současnosti už tak drastické konce nemívají. Ani ony ale nepostrádají píli a vytrvalost a dokonce i čistý altruismus, jako v případě britského fyzika Timothy John Berners-Leea – „stvořitele“ webu, který svůj vynález nikdy nepovažoval za geniální komerční tah, ale za nástroj rozšiřování svobody a dar lidstvu. A ani tyto novodobé příběhy nepostrádají nezlomnou vůli a obdivuhodnou vytrvalost, jejímž dokladem je život 

světoznámého kvantového fyzika Stephena Hawkinga, který už desítky let vítězí v boji se svou zákeřnou nemocí a přes všechny obtíže nadále šíří své geniální myšlenky.

Desítky let vítězil také legendární silák Gustav Frištenský, a to v téměř deseti tisících zápasech. Frištenského síla ovšem nespočívala jen ve svalech. Jeho životní příběh je výjimečný rovněž nezlomným vlastenectvím, nespoutanou svobodomyslností a nevídaným mecenášstvím. Což se tedy nedá říct o proslulém gangsterovi Divokého západu, Jesse Jamesovi. Nelítostný lupič a vrah si pověst neohroženého rebela, co bohatým bral a chudým dával, rozhodně nezasloužil. Příběhy nabité odvahou, obzvlášť pokud se v nich najde i nějaká ta dramatická chvilka, patří prostě vždy knejoblíbenějším. To potom hltáme každé slovo v očekávání dalšího vývoje a na konci příběhu se můžeme dokonce cítit třeba i obohaceni už zmíněnou inspirací a motivací. K takovým příběhům jistě patří závod Amundsena a Scotta o prvenství v dosažení jižního pólu, který na jedné straně skončil zaslouženým vítězstvím a straně druhé nesmírně smutným, zoufale prohraným zápasem o život.

Jak se také dočtete, zcela nový příběh o odvaze (možná až hraničící s hazardem) a plnění velkých snů by se měl odehrávat právě v těchto dnech. Pokud totiž vše proběhlo podle plánůRudolfa Krautschneidera, měl by se už nyní tento český mořeplavec plavit na vlastnoručně postaveném voru přes Atlantik. Sám v oceánské pustině, odkázaný pouze na větry a mořské proudy a na vlastní zásoby naložené na jednoduchém plavidle. Držme mu palce, ať je jeho výprava završena šťastným zakotvením.

Věříme, že speciální vydání stoplusjedničky sestavené z pozoruhodných příběhů rozmanitých osobností pro vás zkrátka jistě bude čtením, při němž budete hltat nové vědomosti, ale hlavně se budete dobře bavit.


Měsíčník TAJEMSTVÍ ČESKÉ MINULOSTI – osobnost Gustav Frištenský - Největší český borec - str.8 až 12, listopad 2014. 


Moje země 8/2013


 


 

 Xantypa 8/2013

.

.

.

.

.


Přemožitelé času  11/1987 Milan Codr a kolektiv

190 str, Praha 1989,vydala Mezináríodní organizace novinářů Interpress magazin

V knize jsou medailonky představitelů různých oborů lidské činnosti. Z českých sportovců je zde zastoupen právě náš Gustav Frištenský. 


Nostalgie 05/2018


Jestli víte o nějakém dalších časopise, kde byl článek o Frištenském, či jestli ho přímo vlastníte, napište nám prosím. kontakt