Napsali o G. Frištenském

Legendární silák Frištenský se zapsal do historie řecko-římského zápasu. Dožil v chudobě, své trofeje musel prodávat
zdroj 25.4.2022  z https://refresher.cz/113777-Legendarni-silak-Fristensky-se-zapsal-do-historie-recko-rimskeho-zapasu-Dozil-v-chudobe-sve-trofeje-musel-prodavat?ref=2e0e7499dbef82

V sérii zajímavých sportovních osudů jsme se tentokrát zaměřili na Gustava Frištenského, legendárního řecko-římského zápasníka. Zatímco ve sportovním životě dosáhl nevídaných úspěchů, v tom osobním se musel popasovat s několika tragédiemi.

Silný od dětství. Gustav Frištenský se narodil 11. května 1879 v Křečhoři u Kolína, přesně v osadě Kamhajek, Aloisovi a Kateřině Frištenským. V té době už měli manželé dceru Annu, Gustav byl jejich prvorozeným synem. Po něm se narodilo ještě pět dětí.

Jako nejstarší syn musel Gustav odmalička pomáhat v zemědělství. „Ve čtyřech letech přidržoval opratě při proorávání řepy, v osmi letech stával o půl páté ráno a jel s druhým povozem naloženým řepou do velimského cukrovaru, protože za ranní dovoz bylo o zlatku více. Ve dvanácti nosil na sýpku těžké pytle se zrním,“ stojí na oficiálních stránkách věnovaných Frištenskému. Byl od dětství obdařený velmi silnou postavou, kterou si v té době navíc začal pěstovat. Sám si vyrobil činky ze žulových kamenů a kovové tyče, se kterými cvičil. Když bylo Gustavovi čtrnáct let, rodina se bez jeho souhlasu rozhodla, že se vyučí kovářem. Nastoupil proto do Kolína ke kovářskému mistrovi. Byl mezi učni sice nováčkem, vynikal ale svou silou a šikovností natolik, že vyvolal žárlivost jednoho ze starších učňů. Ten Gustavovi podstrčil žhavou podkovu, o kterou si Gustav popálil dlaň až na kost. Hojení trvalo několik měsíců, Gustav se poté už do kovárny nevrátil. Rodina se rozhodla, že se místo toho vyučí řezníkem.

Zřejmě nejsilnější muž monarchie
Když obdržel řeznický výuční list, vydal se v roce 1898 na zkušenou do Brna. Nastoupil tam do práce k německému řezníkovi, ubytování našel u svého strýce Aloise Choděry, jednoho z těch, kteří v moravské metropoli zakládali spolek Sokol Tyrš Brno. „S ním chodí cvičit do Besedního domu, poprvé se seznamuje s hrazdou, zvedá skutečné činky, poznává sportovní nářadí a náčiní. Večer sokolové zkouší zápasit. S Gustavem si však odmítají měřit síly, protože je hned poráží. Doporučují mu atletický klub Hellas – „tam sou silné chlapiska, mají velké svaliska a taky se tam porážijou,“ uvádí životopis.

V roce 1899 se dvacetiletý Gustav stal členem atletického klubu Hellas Brno. V této fázi života si zamiloval vzpírání a řecko-římský zápas. Zatímco přes den pracoval, večer trénoval. „Cvičil dvakrát týdně v Hellasu, ještě dvakrát v Sokole a zbytek týdne doma s domácími kamennými činkami. Ve dvaceti letech byl pravděpodobně nejsilnějším mužem celé rakousko-uherské monarchie, aniž by o tom věděl,“ píše v anglické verzi životopisu jeho příbuzný František „Frank“ Frištenský. Klub Hellas kvůli němu dokonce musel zakoupit novou sadu 325lb činky.

První Čech mistrem Evropy
Úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat a Frištenský se brzy stal neporazitelným šampionem. V roce 1900 ho Hellas vyslal zkusit štěstí na první mezinárodní sportovní akci, kterou v Praze pořádal Atletický klub (AC) Sparta. Soutěžilo se v zápase, vzpírání a atletice. Pro pořadatele byl Frištenský neznámým sportovcem, mysleli si, že ho klub poslal jen na běžecké závody. Jenže mladý zápasník ovládl vzpírání i zápas. Na žádost organizátorů se objevil také mezi diskaři. Zaskočil všechny favority, když vyhrál i tuto soutěž, ve které neměl žádný trénink.

Postupně se Frištenský stal mistrem Moravy, Zemí koruny české i střední Evropy. Ten vůbec největší úspěch ale přišel v roce 1903 na Mistrovství Evropy v Rotterdamu s účastí těch nejlepších amatérských zápasníků celého kontinentu. Klub Hellas nevěřil, že by na šampionátu Frištenský dosáhl na výrazný úspěch, veškeré náklady spojené s cestou a ubytováním si musel zápasník hradit ze svých úspor.

Ze sta účastníků vážil Frištenský nejméně. Přesto postupně porážel jednoho soupeře za druhým a probojoval se mezi tři nejlepší. Nakonec celý turnaj vyhrál a jako první Čech se stal mistrem Evropy.

Z amatéra profesionálem
Když se z šampionátu vrátil, přišel o místo v řeznictví, jehož německý majitel prohlásil, že „českého rváče zaměstnávat nebude.“ Poté, co nemohl najít práci, přivydělával si Frištenský také jako model a závodil pod pseudonymem. Nakonec se rozhodl, že se vydá na profesionální zápasnickou dráhu. Jako amatér dosáhl na dva tisíce vítězství, na která úspěšně navázal i jako profesionál.

Coby profesionál ovládl celkem osm tisíc zápasů. Mezi nejvýznamnější triumfy patří tituly profesionálního mistra Moravy (v letech 1905 nebo 1920), vítězství na turné Rusko, Finsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Polsko (1908). Profesionálním mistrem Evropy v řecko-římském zápase se stal v roce 1929, když mu bylo přesně padesát let.

Životní láska
K jednomu z nejdůležitějších zápasů jeho života se ale musíme vrátit o něco zpátky, přesněji do roku 1906, kdy zápasil v Litovli. Jako vítězi mu květinu předávala Miroslava Ellederová, dcera prvního sládka rolnického akciového pivovaru. Ta se o dva roky později stala jeho ženou. Brali se v pražském kostele sv. Jindřicha. Od té doby je Frištenského jméno spojováno s Litovlí.

Dalším důležitým místem se pro něj stal statek v Lužicích u Šternberka, který si společně s bratrem Františkem pořídil. Gustav do koupi vložil téměř všechny finance, které měl díky zápasení. „Bratři nakoupili stovku kusů dobytka a zařídili chov, obstarali koně, zaseli a sklízeli úrodu. Nechali pro svoje pracovníky postavit několik dvojdomků. 4. září 1926 položili základní kámen České školy v Lužicích a za rok ji slavnostně otevřeli. Pomohli také vybudovat mateřskou školu i Českou školu v Babicích. Dodávali do českých škol v Lužici a ve Šternberku mléko na svačiny, dále potřeby pro vaření jídla,“ vyjmenovává záslužné činnosti bratrů oficiální web zápasníka.

Nejen do chodu statku, ale do celého Frištenského života ale o pár let později zasáhla druhá světová válka.

Z koncentračního tábora i díky úplatku
Po začátku nacistické okupace v roce 1938 totiž statek přešel do německého záboru. V roce 1943 se Gustav zapojil do ilegálního odboje v rámci skupiny olomouckého národního výboru. Podle Encyklopedie Brna finančně přispíval rodinám vězněných, navíc měl širší kontakty a po očekávaném převratu se měl stát jedním z nových představitelů města Litovle. Skupina ale byla prozrazena, jméno Frištenského po těžkých výsleších uvedl Adolf Cingroš. Díky pečlivé obhajobě byl ale osvobozen.

S tím se však gestapo nechtělo smířit. Zápasník byl brzy zatčen znovu a tentokrát mu hrozil transport do Mathausenu, tedy jednoho z nejhorších koncentračních táborů. Ten patřil do tzv. III. stupně pro nepolepšitelné, jejichž návrat byl nežádoucí. Frištenského manželka Miroslava tehdy zkusila poslední možnost. „Zjistila, kdo z vedení věznice je úplatný. Za rodinné šperky a peníze byl Gustav Frištenský v listopadu 1944 propuštěn,“ doplňuje Encyklopedie, podle které za devět měsíců vězení zhubl 37 kilo.

Zemřel v chudobě
Ani po konci války to neměl Gustav Frištenský jednoduché. I když se vrátil hospodařit na statek v Lužicích, který byl zdevastovaný kvůli Němcům i Rudé armádě, dlouho si ho neužil. Po únorovém převratu v roce 1948 komunisté rodině statek zabavili. Jeho bratr František skončil jako kulak ve vězení. V krátké době šlo pro Gustava Frištenského o další krutou ránu. O rok dříve mu totiž náhle a nečekaně zemřela manželka Miroslava.

Gustav Frištenský se ocitl ve složité finanční situaci. Jeho vyměřená penze činila pouhých čtyři sta korun. Byl tak donucen rozprodávat rodinné cennosti, včetně svých zlatých trofejí. Svou manželku Frištenský nakonec přežil o deset let. Zemřel 4. dubna 1957.

O odkaz slavného zápasníka se starají příbuzní
O to, aby odkaz slavného českého zápasníka světového formátu nebyl zapomenut, se starají jeho příbuzní. Především praneteř Zdeňka Frištenská. Je vedoucí Muzea Litovel, kde je jejímu předkovi věnována bohatá expozice. Kromě toho vydala dvě rodinné kroniky, ve spolupráci s vydavatelem a nakladatelem Pavlem Ševčíkem napsala knihu Silný jako Gustav Frištenský. Informace, navíc v anglickém jazyce, uchovává také František Frištenský, pravnuk Františka Frištenského.


Bohatý život

Vyšlo pokračování životopisné knihy o zápasníkovi Frištenském

Legendární zápasník Gustav Frištenský na dobovém snímku.
10.05.2022 10:07 z  https://www.tyden.cz/rubriky/kultura/literatura/vyslo-pokracovani-zivotopisne-knihy-o-zapasnikovi-fristenskem_557209.html

Vyšlo pokračování životopisné knihy o legendárním zápasníkovi Gustavu Frištenském, její autorkou je jeho praneteř Zdenka Frištenská. Kniha navazuje na publikaci, která vyšla před 11 lety, a je doplněna o nové zajímavosti, informace a fotografie. Při mapování života tohoto světoznámého zápasníka čerpala autorka z jeho bohaté obrazové i písemné pozůstalosti. Materiálu měla podle svých slov dostatek, a to i díky pestrému a bohatému životu svého prastrýce, řekla v úterý Frištenská.

Kniha dokumentuje život jednoho z nejlepších českých sportovců všech dob, řecko-římského zápasníka Gustava Frištenského (1879-1957), který ze 2000 amatérských utkání ani jedno neprohrál. Jako profesionál vyšel vítězně z 8000 zápasů. Podle autorky kniha navazuje na publikaci vydanou v roce 2011. "Původně jsme chtěli dotisk, výsledkem je, že je téměř z poloviny nová. Dodali jsme nové fotografie a spoustu nových informací. Velkou výhodou bylo, že se zachoval dostatek informací. Je to navíc součást mého života, to se píše zcela jinak," uvedla autorka.

Nové informace Zdenka Frištenská získala například od pamětníků při setkání Frištenských, které se uskutečnilo v roce 2017 a na které dorazila stovka příslušníků rodu Frištenských a jeho spřízněných rodových větví z celého Česka, ale také ze Švýcarska a Ameriky. V knize jsou zachyceny i aktivity za posledních deset let, které se k jejímu prastrýci pojí. "Děláme například Siláckou Litovel, která se bude nyní konat 21. května, v Lužici u Šternberka budeme 14. května odhalovat na jeho statku pamětní desku, v roce 2019 vznikl o něm také dokumentární film v režii Libuše Rudinské," řekla Frištenská.

Podkladem pro knihu se pro autorku stala také bohatá pozůstalost po jejím prastrýci, která tvoří převážnou část této knihy. "Čerpala jsem ze životních zkušeností, celý život jsem prožila v domě, kde Gustav v Litovli žil. Dodnes jsou zde věci, které ho připomínají. Ve špajzce mám třeba chlebník, který měl Gustav, nebo jeho řeznické nože. Když přijdete k nám, jsou vstupenkou do našeho domu kruhy. Kdysi to zavedl Gustav - kdo k nám přijde, musí se na kruzích vytáhnout nebo alespoň pověsit. Stále to ještě udržuji," doplnila s úsměvem Frištenská.

Jejího prastrýce, který většinu života prožil v Litovli, připomíná ve městě například po něm pojmenovaná ulice, v roce 2013 byla před sokolovnou odhalena Frištenského bronzová socha, zápasníkovi je věnována i expozice v litovelském Městském muzeu. Na jeho památku vaří místní pivovar pivní speciál Gustav. Křest knihy Silný jako Gustav Frištenský autorů Zdenky Frištenské a Pavla Ševčíka, vydavatele a nakladatele knihy, se uskuteční tuto středu v litovelském muzeu.Olomoucký rozhlas 12.3.2019

Zápasníka a siláka Gustava Frištenského zavedla do Litovle láska. Dnes ho představují v tamním muzeu

AUDIO - Muzeem Gustava Frištenského nás provedla vedoucí muzea a zároveň jeho praneteř Zdenka Frištenská

Silák a zápasník Gustav Frištenský patří mezi nejpozoruhodnější sportovní osobnosti první poloviny 20. století. Jeho slávu, ale i životní osudy představuje expozice umístěná v podkroví muzea v Litovli v Olomouckém kraji. Stará se o ni vedoucí muzea Zdenka Frištenská, která je zároveň zápasníkovou praneteří.

Gustav Frištěnský se do Litovle dostal díky srdeční záležitosti. Narodil se před 140 lety v Kamhájku, cože je malá osada obce Křečhoř u středočeského Kolína. Jako nejstarší syn v zemědělské rodině musel od malička pomáhat na statku a odborníci jeho sílu a houževnatost přikládají právě této práci, která jej zocelila. Stejné to bylo i u jeho čtyř bratrů, kteří, což se moc neví, také aktivně zápasili.

Po vyučení řezníkem odjel Gustav na zkušenou do Brna, kde bydlel u strýce Aloise Choděry. Ten byl zakladatelem tamního Sokola a Gustav tak chodil do Besedního domu cvičit. Zde poprvé ochutnal radost z pohybu i zápasnické vítězství. V roce 1899 přešel do atletického klubu Helas v Brně a stalá se jedním z nejúspěšnějších zápasníků. V roce 1903 vyhrál jako první Čech mistrovství Evropy.

Okolnosti jej pak donutily k přestupu na profesionální zápasnickou kariéru a díky tomu se vydal na turné po zahraničí i po vlastech českých. V roce 1906 zápasil v Litovli a kytici růží mu jako vítězi předala dcera prvního sládka rolnického akciového pivovaru Miroslava Ellederová. Přeskočila mezi nimi jiskra a o dva roky později si Gustav Miroslavu vzal za manželku. Od té doby patřil do Litovle natrvalo.

Gustav Frištenský byl i velký vlastenec

V Litovli bydlel Gustav s manželkou nejprve ve správní budově pivovaru, později se přestěhovali do vily v dnešní Frištenského ulici. Nezapomněl ale ani na své zemědělské kořeny. Po pozemkové reformě v letech 1926 až 1927 si spolu s bratrem Františkem pronajali v Lužici u Šternberka zbytkový statek po knížeti z Lichtenštejna o výměře 102 hektarů půdy.

Nejenže hospodařili, ale starali se i o rozvoj zdejšího českého obyvatelstva. Stavěli domy pro své zaměstnance, postavili českou školu, Národní dům v Babicích a další stavby. Na konci 30. let o statek v důsledku obsazení Sudet přišli. Po válce se ho zcela zdevastovaný pokusili obnovit. Bohužel jen do roku 1949, kdy připadl Státním statkům.

Gustav Frištenský se podílel i na odboji proti okupantům, což ho nakonec na čas stálo svobodu. Pobyt ve věznici v dnešní polské Wroclawi považoval za nejhorší období svého života. To nejhorší ho však ve skutečnosti mělo teprve potkat. V březnu 1947 náhle zemřela jeho manželka Miroslava. S jejím odchodem se Gustav nikdy nesmířil. Sám umřel o deset let později, 4. dubna 1957. Je pohřben na litovelském hřbitově.

Expozice v litovelském muzeu ukazuje nejen jeho bohatou zápasnickou kariéru, ale právě i mnohé z jeho běžného života. Ukazuje jej jako dobrého hospodáře, citlivého manžela a přítele všeho vlasteneckého. A představuje i jeho anabáze herce ve filmu či muže vystupujícího v cirkuse. V expozici jsou k vidění například originální činky, se kterými Gustav Frištenský cvičil. A návštěvníci si s ním dokonce mohou i poměřit síly na několika trenažerech.

Procházka městem je pak zavede k soše Gustava Frištenského před litovelskou Sokolovnou, na jejíž stavbě se rovněž finančně podílel, či k jeho domu na nábřeží jednoho z ramen Moravy. A i do Lužice, kde dodnes stojí mohutná budova statku s pamětní deskou slavného siláka a zápasníka, je to z Litovle jen kousek.

ZTROJ: https://olomouc.rozhlas.cz/zapasnika-a-silaka-gustava-fristenskeho-zavedla-do-litovle-laska-dnes-ho-7783671   9.6.2019


 Tomáš Pudil, AMF-Svět motorů

40_sm_domky-kopie

40_sm_domky


 


 

POHNUTÉ OSUDY: Legendárního siláka Gustava Frištenského věznili nacisti a trápili komunisti 27. ŘÍJNA 2015 6:01 

Zdroj: http://www.lidovky.cz/pohnute-osudy-legendarniho-silaka-gustava-fristenskeho-veznili-nacisti-a-trapili-komunisti-idj-/lide.aspx?c=A151026_202133_lide_ELE


"Gustav Frištenský byl pro mne velká postava v zápase a příkladem jako sportovec. Předpokládám, že nejen pro mě, ale pro všechny Čechy. On reprezentoval odvahu, schopnosti a morální pravomoci, které musí být uznávány a pamatoval nejen všem sportovcům , ale všem lidem. "

Petr Kment, Česká wrestling šampion 
Evropský vítěz 1968 
olympijské hry 1968, bronzový medailista
 


"Jedním z největších postavách všech dob patřil k české zápasník Gustav Frištenský."

David Chapman, Ironman Magazine 
07. 1993
 


 "Já vím, co to znamená zvednout o jednu ruku 240 liber vážící vzpěračská činka nad hlavou, já vím, co to znamená v horní soutěži přidat půl kila do činkou. Je to jako přidávat 20 liber. Byl jsi kouzelník na podložce během zmateným situacích, kdy diváci držel naše dechů, a to již zdálo, že se bude poražen. Ale přes jeden geniální rychlým manévrem, jako mávnutím kouzelného proutku, najednou soupeř ocitl v nouzi, nebo na ramena. V tuto chvíli , publikum řev byl nekonečný a to náhlá radost byla zcela pochopitelné, protože váš náhlému vítězství, když sekund před našich srdcích se úzkostlivě chvěje bát vaši porážku. Nicméně, i laik pochopil, že v tomto okamžiku moci byla dovedně spojil s technikou, chladný myšlení s obratností, kdy hrubý a obrovská hmotnost masa podlehl krásné a štíhlé svalnaté tělo, když David porazil Goliáše. Je to jen vzácnou schopnost, výjimečné schopnosti a moc, mimořádné úsilí, houževnatost a vytrvalost, nekonečné školení a vůle byl sjednocený jako jeden a poskytl nám slavnou osobou, jmenoval Gustav Frištenský, který pronikl celý svět, člověka zcela jedinečné v historii tohoto sportu. "

Bohumil Brabec člen Athletic Club Frištenský, Vídeň, Rakousko 
1951


"Bohužel, jsem nikdy neslyšel o Gustav Frištenský, dokud jsem četl příliš krátký úryvek o svých hrdinských činech v Davidově Willoughby je 'Super Sportovci", to, co okamžitě mě napadlo, bylo, že zde byl skutečně trojrozměrný sportovec, kdo doopravdy symbolizoval nejen všechny složky fitness, ale i dva ze čtyř Commando hodnot, a to odhodlání a odvahu. Jako takový Gustav nyní slouží jako inspirativní postava nejen pro můj trénink, ale jako zářným příkladem "Combat Conditioning" pro budoucí generace Royal Marine tělesná výchova Instruktoři,. Gustava výkony byly jako ilustraci "Combat Klimatizace 'v Royal Marines tělovýchovy školy přednáškových prezentací Gustav Frištenský důkladně si zaslouží širší uznání jako sportovec" SUPER ", jako takový mnoho více" válečníků "by mít skutečně pozoruhodné, všechny přírodní idol inspirovat a napodobovat. "

Robert Beauchamp, 42 let. Bývalý Royal Marine Commando instruktor fyzického tréninku, Anglie 
2012


"Gustav Frištenský má pozoruhodně dobře vyvinutou svalovinou. On má širokou škálu zápasových dovedností a úžasnou vytrvalost. To spolu s originálním a energickým stylem soutěže proti nejlepším soupeřům udělil mu obrovskou sklon vídeňských diváků ..."

Allgemeine Sportzeitung, Vídeň, Rakousko 
1905


Frištenský WINS zahajovací zápas 

"Chicago, Jan. 13.-Gustav Frištenský, nejnovější evropskou zápas facku, dělal jeho americký debut u Kolosea v noci, vítězství v přímých pádům z Guse Schoenlein (Americus). Americus, asi nejlepší americký zápasník, s výjimka Frank Gotch, nikdy neměl šanci. "

HAMILTON VEČER JOURNAL 
úterý 13 leden 1914


"... .Fristensky Který uvrhl každý subjekt v poslední době, je dobře mluvený na východních kritiky, a je-li dostat šanci může oklamat pár !! Ze všech zahraničních zápasníci, které jsou nyní otravovat veřejnost je to Fristensky osoba se zdá, být zboží. On porazil Americus v poslední době. Challenger řekl pisateli druhý den, který byl amatérský Fristensky ale, že jakmile se měl držet svého muže, že on mohl dělat nemožné věci s ním. "

San Antonio LIGHT 
neděli 31.ledna 1914


"Jen o trochu pohmožděný byl lékař v dnešním prohlášení týkající se Gus" Americus "Schoenlein Baltimore, který prohrál heavyweight cílovou zápas zápas včera večer Gustav Frištenský, Českého šampiona ...."

LA CROSSE TRIBUNE 
CHICAGO 13. ledna, 1914


"Gustav Frištenský, Český gigant, který čelí americké zápasníků a přesto zůstává být poražen .... Fristensky je nejlepší zahraniční tlupy odborníků rohožemi, kteří přinesli přes do Spojených států letos v zimě ...."

Des Moines News 
PÁTEK FEBRUAY 6, 1914.


. "Frištenský je v současné době v Chicagu na starosti, C. George Kennedy, manažer Montrealu v Kanadě vyrvat odborníci připustil jej, aby byl jedním z nejlepších z. - Zahraniční zápasníků napadnout Spojené státy"

Des Moines News 
PONDĚLÍ FEBRUAY 9, 1914.


"Zápas byl výstava hovězího a Fristensky byl nejlepší. Byl v růžové fyzické kondice a jeho nádherná postava vyvolal hodně obdiv. Delkirt byl" velký Hulk "tuku."

Cedar Rapids, v neděli REPUBLICAN 
Neděli 01.03.1914.


Frištenský WINS MAT Bout "... Evropa nám poslal další wrestling hvězdu, poprvé od Hackenschmidt, ruská" lev "...."

Steven Body Daily Journal, WI., 
1914