Napsali o G. Frištenském


Olomoucký rozhlas 12.3.2019

Zápasníka a siláka Gustava Frištenského zavedla do Litovle láska. Dnes ho představují v tamním muzeu

AUDIO - Muzeem Gustava Frištenského nás provedla vedoucí muzea a zároveň jeho praneteř Zdenka Frištenská

Silák a zápasník Gustav Frištenský patří mezi nejpozoruhodnější sportovní osobnosti první poloviny 20. století. Jeho slávu, ale i životní osudy představuje expozice umístěná v podkroví muzea v Litovli v Olomouckém kraji. Stará se o ni vedoucí muzea Zdenka Frištenská, která je zároveň zápasníkovou praneteří.

Gustav Frištěnský se do Litovle dostal díky srdeční záležitosti. Narodil se před 140 lety v Kamhájku, cože je malá osada obce Křečhoř u středočeského Kolína. Jako nejstarší syn v zemědělské rodině musel od malička pomáhat na statku a odborníci jeho sílu a houževnatost přikládají právě této práci, která jej zocelila. Stejné to bylo i u jeho čtyř bratrů, kteří, což se moc neví, také aktivně zápasili.

Po vyučení řezníkem odjel Gustav na zkušenou do Brna, kde bydlel u strýce Aloise Choděry. Ten byl zakladatelem tamního Sokola a Gustav tak chodil do Besedního domu cvičit. Zde poprvé ochutnal radost z pohybu i zápasnické vítězství. V roce 1899 přešel do atletického klubu Helas v Brně a stalá se jedním z nejúspěšnějších zápasníků. V roce 1903 vyhrál jako první Čech mistrovství Evropy.

Okolnosti jej pak donutily k přestupu na profesionální zápasnickou kariéru a díky tomu se vydal na turné po zahraničí i po vlastech českých. V roce 1906 zápasil v Litovli a kytici růží mu jako vítězi předala dcera prvního sládka rolnického akciového pivovaru Miroslava Ellederová. Přeskočila mezi nimi jiskra a o dva roky později si Gustav Miroslavu vzal za manželku. Od té doby patřil do Litovle natrvalo.

Gustav Frištenský byl i velký vlastenec

V Litovli bydlel Gustav s manželkou nejprve ve správní budově pivovaru, později se přestěhovali do vily v dnešní Frištenského ulici. Nezapomněl ale ani na své zemědělské kořeny. Po pozemkové reformě v letech 1926 až 1927 si spolu s bratrem Františkem pronajali v Lužici u Šternberka zbytkový statek po knížeti z Lichtenštejna o výměře 102 hektarů půdy.

Nejenže hospodařili, ale starali se i o rozvoj zdejšího českého obyvatelstva. Stavěli domy pro své zaměstnance, postavili českou školu, Národní dům v Babicích a další stavby. Na konci 30. let o statek v důsledku obsazení Sudet přišli. Po válce se ho zcela zdevastovaný pokusili obnovit. Bohužel jen do roku 1949, kdy připadl Státním statkům.

Gustav Frištenský se podílel i na odboji proti okupantům, což ho nakonec na čas stálo svobodu. Pobyt ve věznici v dnešní polské Wroclawi považoval za nejhorší období svého života. To nejhorší ho však ve skutečnosti mělo teprve potkat. V březnu 1947 náhle zemřela jeho manželka Miroslava. S jejím odchodem se Gustav nikdy nesmířil. Sám umřel o deset let později, 4. dubna 1957. Je pohřben na litovelském hřbitově.

Expozice v litovelském muzeu ukazuje nejen jeho bohatou zápasnickou kariéru, ale právě i mnohé z jeho běžného života. Ukazuje jej jako dobrého hospodáře, citlivého manžela a přítele všeho vlasteneckého. A představuje i jeho anabáze herce ve filmu či muže vystupujícího v cirkuse. V expozici jsou k vidění například originální činky, se kterými Gustav Frištenský cvičil. A návštěvníci si s ním dokonce mohou i poměřit síly na několika trenažerech.

Procházka městem je pak zavede k soše Gustava Frištenského před litovelskou Sokolovnou, na jejíž stavbě se rovněž finančně podílel, či k jeho domu na nábřeží jednoho z ramen Moravy. A i do Lužice, kde dodnes stojí mohutná budova statku s pamětní deskou slavného siláka a zápasníka, je to z Litovle jen kousek.

ZTROJ: https://olomouc.rozhlas.cz/zapasnika-a-silaka-gustava-fristenskeho-zavedla-do-litovle-laska-dnes-ho-7783671   9.6.2019


 Tomáš Pudil, AMF-Svět motorů

40_sm_domky-kopie

40_sm_domky


 


 

POHNUTÉ OSUDY: Legendárního siláka Gustava Frištenského věznili nacisti a trápili komunisti 27. ŘÍJNA 2015 6:01 

Zdroj: http://www.lidovky.cz/pohnute-osudy-legendarniho-silaka-gustava-fristenskeho-veznili-nacisti-a-trapili-komunisti-idj-/lide.aspx?c=A151026_202133_lide_ELE


"Gustav Frištenský byl pro mne velká postava v zápase a příkladem jako sportovec. Předpokládám, že nejen pro mě, ale pro všechny Čechy. On reprezentoval odvahu, schopnosti a morální pravomoci, které musí být uznávány a pamatoval nejen všem sportovcům , ale všem lidem. "

Petr Kment, Česká wrestling šampion 
Evropský vítěz 1968 
olympijské hry 1968, bronzový medailista
 


"Jedním z největších postavách všech dob patřil k české zápasník Gustav Frištenský."

David Chapman, Ironman Magazine 
07. 1993
 


 "Já vím, co to znamená zvednout o jednu ruku 240 liber vážící vzpěračská činka nad hlavou, já vím, co to znamená v horní soutěži přidat půl kila do činkou. Je to jako přidávat 20 liber. Byl jsi kouzelník na podložce během zmateným situacích, kdy diváci držel naše dechů, a to již zdálo, že se bude poražen. Ale přes jeden geniální rychlým manévrem, jako mávnutím kouzelného proutku, najednou soupeř ocitl v nouzi, nebo na ramena. V tuto chvíli , publikum řev byl nekonečný a to náhlá radost byla zcela pochopitelné, protože váš náhlému vítězství, když sekund před našich srdcích se úzkostlivě chvěje bát vaši porážku. Nicméně, i laik pochopil, že v tomto okamžiku moci byla dovedně spojil s technikou, chladný myšlení s obratností, kdy hrubý a obrovská hmotnost masa podlehl krásné a štíhlé svalnaté tělo, když David porazil Goliáše. Je to jen vzácnou schopnost, výjimečné schopnosti a moc, mimořádné úsilí, houževnatost a vytrvalost, nekonečné školení a vůle byl sjednocený jako jeden a poskytl nám slavnou osobou, jmenoval Gustav Frištenský, který pronikl celý svět, člověka zcela jedinečné v historii tohoto sportu. "

Bohumil Brabec člen Athletic Club Frištenský, Vídeň, Rakousko 
1951


"Bohužel, jsem nikdy neslyšel o Gustav Frištenský, dokud jsem četl příliš krátký úryvek o svých hrdinských činech v Davidově Willoughby je 'Super Sportovci", to, co okamžitě mě napadlo, bylo, že zde byl skutečně trojrozměrný sportovec, kdo doopravdy symbolizoval nejen všechny složky fitness, ale i dva ze čtyř Commando hodnot, a to odhodlání a odvahu. Jako takový Gustav nyní slouží jako inspirativní postava nejen pro můj trénink, ale jako zářným příkladem "Combat Conditioning" pro budoucí generace Royal Marine tělesná výchova Instruktoři,. Gustava výkony byly jako ilustraci "Combat Klimatizace 'v Royal Marines tělovýchovy školy přednáškových prezentací Gustav Frištenský důkladně si zaslouží širší uznání jako sportovec" SUPER ", jako takový mnoho více" válečníků "by mít skutečně pozoruhodné, všechny přírodní idol inspirovat a napodobovat. "

Robert Beauchamp, 42 let. Bývalý Royal Marine Commando instruktor fyzického tréninku, Anglie 
2012


"Gustav Frištenský má pozoruhodně dobře vyvinutou svalovinou. On má širokou škálu zápasových dovedností a úžasnou vytrvalost. To spolu s originálním a energickým stylem soutěže proti nejlepším soupeřům udělil mu obrovskou sklon vídeňských diváků ..."

Allgemeine Sportzeitung, Vídeň, Rakousko 
1905


Frištenský WINS zahajovací zápas 

"Chicago, Jan. 13.-Gustav Frištenský, nejnovější evropskou zápas facku, dělal jeho americký debut u Kolosea v noci, vítězství v přímých pádům z Guse Schoenlein (Americus). Americus, asi nejlepší americký zápasník, s výjimka Frank Gotch, nikdy neměl šanci. "

HAMILTON VEČER JOURNAL 
úterý 13 leden 1914


"... .Fristensky Který uvrhl každý subjekt v poslední době, je dobře mluvený na východních kritiky, a je-li dostat šanci může oklamat pár !! Ze všech zahraničních zápasníci, které jsou nyní otravovat veřejnost je to Fristensky osoba se zdá, být zboží. On porazil Americus v poslední době. Challenger řekl pisateli druhý den, který byl amatérský Fristensky ale, že jakmile se měl držet svého muže, že on mohl dělat nemožné věci s ním. "

San Antonio LIGHT 
neděli 31.ledna 1914


"Jen o trochu pohmožděný byl lékař v dnešním prohlášení týkající se Gus" Americus "Schoenlein Baltimore, který prohrál heavyweight cílovou zápas zápas včera večer Gustav Frištenský, Českého šampiona ...."

LA CROSSE TRIBUNE 
CHICAGO 13. ledna, 1914


"Gustav Frištenský, Český gigant, který čelí americké zápasníků a přesto zůstává být poražen .... Fristensky je nejlepší zahraniční tlupy odborníků rohožemi, kteří přinesli přes do Spojených států letos v zimě ...."

Des Moines News 
PÁTEK FEBRUAY 6, 1914.


. "Frištenský je v současné době v Chicagu na starosti, C. George Kennedy, manažer Montrealu v Kanadě vyrvat odborníci připustil jej, aby byl jedním z nejlepších z. - Zahraniční zápasníků napadnout Spojené státy"

Des Moines News 
PONDĚLÍ FEBRUAY 9, 1914.


"Zápas byl výstava hovězího a Fristensky byl nejlepší. Byl v růžové fyzické kondice a jeho nádherná postava vyvolal hodně obdiv. Delkirt byl" velký Hulk "tuku."

Cedar Rapids, v neděli REPUBLICAN 
Neděli 01.03.1914.


Frištenský WINS MAT Bout "... Evropa nám poslal další wrestling hvězdu, poprvé od Hackenschmidt, ruská" lev "...."

Steven Body Daily Journal, WI., 
1914