Napsali o muzeu Gustava Frištenského

Deník AHA 31.1.2016


Litovelské noviny - únor 2016


 Na počest významného českého sportovce a vlastence Gustava Frištenského otevřelo Muzeum Litovel v nových prostorách v polovině měsíce stálou expozici. Jméno Gustava Frištenského je totiž s regionem úrodné Hané navždy neodmyslitelně spjato.

Gustav Frištenský v Litovli strávil více než padesát let života po boku své ženy Miroslavy, dcery litovelského sládka Josefa Elledera. Postava tohoto rodáka z Křečhoře na Kolínsku se za dob Rakouska-Uherska stala synonymem nepřemožitelného siláka. Frištenský, nejslavnější český zápasník, vybojoval na 10 000 vítězných zápasů a jeho vítězství sledovalo 25 milionů nadšených diváků ze čtyř kontinentů. V loňském roce navíc jeho sláva vystřelila doslova ke hvězdám. Česká astronomka Lenka Kotková totiž po legendárním zápasníkovi pojmenovala planetku, kterou objevila před více než 18 lety a jejíž pojmenování v říjnu loňského roku Mezinárodní astronomická unie uznala. Zavzpomínat na nejslavnějšího zápasníka všech dob Gustava Frištenského, velkého vlastence a vzácného člověka, je možné i nad půllitrem pěnivého moku. Litovelští pivovarníci na jeho počest uvařili polotmavé nefiltrované pivo pojmenované Gustav. „Litovel Gustav 13% je jedinečné poctivé pivo plné síly – právě takové, jaký byl Gustav sám. Kvalitu silného nefiltrovaného polotmavého speciálu Litovel Gustav 13% potvrdilo také získání prestižního titulu Zlatá Česká pivní pečeť v roce 2012,“ říká o speciálu Petr Kostelecký, sládek Pivovaru Litovel. Zájemci mají možnost navštívit prostory litovelského muzea od středy do neděle od 9 do 16 hodin. O nové expozici informovala olomouckénovinky.cz Gita Jílková.

http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy/regiony/muzeum-litovel-laka-na-vystavu-o-gustavu-fristenskem/    cit. dne 30.1.2016


Muzeum Gustava Frištenského v Litovli

Expozice muzea v Litovli se věnuje významnému litovelskému sportovci Gustavu Frištenskému. K vidění jsou zde těžké činky, zápasnické úbory, nesčetné medaile, poháry, ale i dobové fotografie či předměty denní potřeby. Gustav Frištenský pocházel ze sedmi dětí. Byli čtyři bratři a všichni zápasili, tvořili zápasnické kvarteto. V muzeu je tak k vidění řada jejich ocenění a trofejí, které se do dnešních dnů podařilo zachovat.V nové stálé expozici jsou k vidění i originální činky, se kterými Frištenský pravidelně cvičil, nejtěžší váží 80 kilogramů. Nechybí však ani plakáty nebo interaktivní stroje, které si můžete sami vyzkoušet. Například "pákostroj" nebo historickou veslici, na které zápasník posiloval. Gustav Frištenský se narodil v roce 1879. První zápas svedl v 18 a poslední v 72 letech, vybojovalpřes 10.000 vítězství. V roce 1903 získal titul amatérského mistra Evropy. Profesionálním mistrem vřeckořímském zápase se stal v roce 1929. Byl to člověk silný nejen fyzicky, ale i duševně. Za druhé světové války mu hrozil koncentrační tábor, protože podporoval odboj. Zemřel v roce 1957, čtyři desetiletí žil v Litovli.

Druhá stálá expozice muzea je věnována gramofonům, které se v Litovli vyrábí od roku 1949. Nejstarší exponát pochází z 2. pol. 19. století, častěji jsou pak zastoupeny strojky, hrací skříňky, flašinety a další přístroje z přelomu 19. a 20. století.


Expozice v Litovli přibližuje legendárního zápasníka Frištenského

Litovel - Těžké činky, zápasnické úbory, nesčetné medaile, poháry, ale i dobové fotografie či předměty denní potřeby ukazuje nová expozice věnovaná legendárnímu zápasníkovi Gustavu Frištenskému, která dnes byla otevřena v Městskému muzeu v Litovli na Olomoucku. Frištenský v Litovli strávil většinu svého života a až nyní se podařilo zřídit mu stálou expozici, o které se hovořilo od zápasníkovy smrti v roce 1957.

"Jsem rád, že tady Gustav Frištenský stálou expozici má. Byl to člověk silný nejen fyzicky, ale i duševně. Za druhé světové války mu hrozil koncentrační tábor, protože podporoval odboj," řekl dnes při slavnostním otevření expozice starosta Litovle Zdeněk Potužák.

Frištenský se narodil v roce 1879. První zápas svedl v 18 a poslední v 72 letech, vybojoval přes 10.000 vítězství. V roce 1903 získal titul amatérského mistra Evropy. Profesionálním mistrem v řeckořímském zápase se stal v roce 1929. Zemřel v roce 1957, čtyři desetiletí žil v Litovli.
Zápasníkova praneteř, ředitelka Městského muzea v Litovli Zdeňka Frištenská ČTK řekla, že myšlenku zřídit zápasníkovi stálou expozici nosila v hlavě dlouhá léta. Díky rekonstrukci střechy a podkroví muzea se nyní naskytla jedinečná šance. "Prostory se přímo nabízely, abychom jim dali život a zrealizovali stálé výstavy," uvedla. 

Volba nakonec padla na siláka Frištenského a druhá stálá expozice je věnována gramofonům, které se v Litovli vyrábí od roku 1949. "Je to naplnění mého životního snu, protože jsem si vždycky přála, aby tady expozice byla. Pokud se Gustav na nás dívá, tak věřím, že je velmi šťastný a spokojený, že tady expozice je," řekla Frištenská.
Světoznámý zápasník si zřídil menší muzeum ve svém domě v Litovli. Po jeho smrti byly předměty převezeny do tehdejšího muzea tělovýchovy a sportu v Praze, kterému je zápasníkova rodina odkázala s přáním, aby byly využity při tvorbě stálé expozice věnované Frištenskému. Plány ale tehdy zůstaly pouze na papíře. V nové stálé expozici jsou k vidění i originální činky, se kterými Frištenský pravidelně cvičil. Nejtěžší váží 80 kilogramů. "Jsem velice ráda, že se zachovaly a zůstaly v Národním muzeu. Gustav si je vyráběl sám a jsou vidět na starých fotografiích," řekla Frištenská, podle které nebyl problém mohutné činky dopravit po schodech do opraveného podkroví budovy muzea. "V Litovli jsou silní muži," podotkla s úsměvem. Obyvatelé Litovle jsou na Frištenského patřičně hrdi. Místní pivovar, v jehož zahradě Frištenský pravidelně trénoval, vaří pivní speciál nesoucí zápasníkovo jméno. Před místní sokolovnou byla odhalena bronzová socha. Zápasníka zobrazuje v jeho oblíbené pozici se svalnatýma rukama opřenýma v bok. Socha je v mírně nadživotní velikosti. Zápasník měřil 186 centimetrů a socha je vysoká 207 centimetrů, aby byly zachovány proporce k podstavci.
Oprava budovy muzea v Litovli stála bezmála 20 milionů korun. Starosta Potužák věří, že dvě nové expozice přilákají do města další návštěvníky.

http://magazin.ceskenoviny.cz/zpravy/expozice-v-litovli-priblizuje-legendarniho-zapasnika-fristenskeho/1302570   cit. 30.1.2016, Autor: ČTK, www.ctk.cz


5 plus 2 Olomoucko a Prostějovsko, 22.1.2016


MF Dnes Olomoucký 18.1.2016

 


Olomoucký deník 13.1.2016