Miroslav Frištenský

Ing. Miroslav Burián

Ing. Miroslav Frištenský (*1988)

   Narodil jsem se Litovli a celý život zde bydlím na ulici pojmenovaném na počest Gustava Frištenského. Žiji v domě, kde tento světoznámý sportovec prožil většinu svého života a snad ho tam prožiji i já. Po základní škole v Litovli jsem absolvoval Střední průmyslovou školu strojnickou v Uničově a pokračoval jsem ve studiu na Vysoké škole báňské v Ostravě, obor konstrukce strojů a zařízení. Zde jsem v r. 2012 promoval na inženýra a nyní zde pracuji jako asistent, učím odborné předměty a pokračuji v dokrorantském studiu.

   Prostředí, ve kterém jsem vyrůstal se na mě podepsalo. Mám vztah k historii, pomáhám mámě s genealogickým pátráním, dělám technického asistenta na přednáškách a besedách. Opravuji, spravuji, restauruji, zkrátka zachraňuji historické artefakty pro budoucí generace – a to mě opravdu velice baví, je to taková alchymie, kdy znalosti, zručnost, fortel a um se musí skloubit, aby výsledný efekt byl přesně takový, jaký chcete. Stačí malá nepozornost, špatně zvolený postup, a opravovaná věc je nenávratně ztracena. Mám radost, když se mi to povede a protože o všem moc přemýšlím, ještě se mi nepodařilo něco zničit. I když musím uznat, že ne vždy to dopadne tak, jak si v první fázi myslím. Chybějící část, např. zkorodovaný kousek materiálu se dá doplnit obarveným plastem, na pohled to vůbec nepoznáte, ale už se to  nedá použít k původnímu účelu, nemá to pevnost.

   Já a sport? Na škole jsem zkoušel různé druhy sportů. Míčové hry, tenis, ping-pong apod. Nyní si kondičně zaběhám, jezdím na kole a plavu.

   Od začátku roku 2013, kdy byly tyto www stránky spuštěny je plním,  upravuji, dodávám texty, fotky, zkrátka jsem takový webmaister amatér. Proto cokoli mi budete chtít sdělit, zde jsou kontakty:

E-mail: fristensky.miroslav@seznam.cz

Tel.č.: 737 731 647