Zdenka Frištenská

Mgr. Zdenka Frištenská

Mgr. Zdenka Frištenská (*1958)

   Narodila jsem se v  v Litovli, v domě,  kde Gustav Frištenský prožil 40 let svého života. Dodnes tento dům nese jeho stopy. Gustav s prozřetelností sobě vlastní zde provedl stavební úpravy, které stále slouží svému účelu. Po ničivém tornádu v roce 2004 jsem se snažila opravit dům a uvést vše do původního stavu - povedlo se. Dokonce na zahradě, kde byly vyvrácené a popadané všechny stromy „přežil“ lískový ořech, který pochází z odnože původní lísky Přemysla Oráče ze Stadic – Corylus avellana Přemysli, který zde v r. 1936 zasadil sám Gustav Frištenský.

   V Litovli jsem chodila na základní školu, střední jsem absolvovala v 10 km vzdáleném Uničově a vysokou v 20 km vzdálené Olomouci. Své první zaměstnání jsem vykonávala v Litovli. Po dvaceti letech pedagogické praxe na zdejší střední škole jsem začala pracovat v litovelském muzeu jako vedoucí – a pracuji tam dodnes. V Litovli jsem se také vdala a mám zde rodinu. Jednoduše řečeno: jsem litovelák každým coulem a s nadhledem jde říci, že jsem město neopustila.

   Mým velkým koníčkem je historie, genealogie, a propagace bohaté rodinné tradice. Vystupuji na různých besedách, přednáškách či seminářích věnovaných silovým sportům, vždy ve vazbě na Gustava Frištenského. Zorganizovala jsem první dvě Celosvětová setkání rodiny Frištenských. Písemně vydala dvě rodinné kroniky. O příbuzném Gustavu Frištenském jsem ve spolupráce s vydavatelem a nakladatelem Pavlem Ševčíkem napsala knihu „Silný jako Gustav Frištenský“. Od roku 2004 pořádám soutěž pro silné muže s názvem Silácká Litovel. V roce 2011 jsem založila pro žáky z prvního stupně ZŠ v Litovli oddíl silových sportů, a pro velký úspěch otevírám ve šk.r. 2013-14 další sportovní oddíl.

Mail: fristenska@centrum.cz

Tel.: 724 254 662