Napsali o Silácká Litovel 2017

Litovelské noviny - červen 2017


Olomoucký deník 22.5.2017


Olomoucký deník 21.5.2017

Na Silácké Litovli je stálicí sportovec Petr Maceášik

Na soutěžích pro siláky je olomoucký sportovec Petr Maceášik jako doma. Poměřit mrštnost i vytrvalost po vzoru slavného zápasníka Gustava Frištěnského přišel i do Litovle, kde se v sobotu konal již desátý ročník oblíbené soutěže Silácká Litovel.

21.5.2017
Petr Maceášik

Petr MaceášikFoto: Deník / Kovaříková Kristýna


Jako jeden z nejstálejších účastníků už věděl, co ho čeká.

„Letos jsem tady po šesté a s týmem jsme vyhráli čtyři ročníky. Je to dobrá soutěž a účastí také můžeme vzdát hold takovému velkému sportovci, jako byl Gustav Frištěnský. Navíc se o akci zajímají mladí, což je také moc důležité,“ říká Petr Maceášik z Macin Teamu Olomouc.

Společně s dalšími siláky se utkal v disciplínách, které vycházely z pestrého tréninkového plánu samotného Frištěnského. I Petr Maceášik uznává, že některé jeho postupy dají zabrat.

„Nejtěžší je pro mě nadhoz. Minutu nadhazovat činku nad hlavu je dost náročné. Trochu u toho kolabuji. Před několika lety jsem si tady dokonce urval biceps. Já trénuji především trojbodové silové disciplíny jako bench press, dřepy a mrtvý tah,“ vysvětluje.

Na to, aby si udržel kondici, se kterou vítězí v turnajích, musí samozřejmě pravidelně cvičit a dobře se stravovat.

„V posilovně jsem pětkrát týdně. Závodím už za veterány nad 40 let a myslím, že se mi daří docela dobře. Ted mám za sebou například mistrovství v bench pressu v Trnavě, kde jsem vyhrál,“ vypráví Petr Maceášik a dodává, že sezóna závodů je letos teprve před ním.

„Čeká mě mistrovství Evropy v silovém trojboji a bench pressu a na podzim se chystám na mistrovství světa,“ říká na závěr silák Petr Maceášik. 


Autor: Kristýna Kovaříková

Zdroj: http://olomoucky.denik.cz/ostatni_region/na-silacke-litovli-je-stalici-sportovec-petr-maceasik-20170521.html


 

Svaly v akci. Siláci si to rozdali na počest Frištenského

Sílu, obratnost i mrštnost předvedli svalnatí muži, kteří dnes dorazili na tradiční soutěž na počest českého zápasníka Gustava Frištenského do sportovní haly Základní školy Vítězná v Litovli.

Na již desátém ročníku akce se utkalo sedm týmu. Muži předvedli, že se slavnému zápasníkovi vyrovnají ve shybech na hrazdě, přemisťování břemen, vzpěračském nadhozu, skoku dalekém z místa, hodu medicinbalem přes hrazdu a na bench pressu na rovné lavici s velkou činkou.

 „Dnes závodím již po šesté a jezdím sem moc rád. Je to dobrá soutěž a účastí také můžeme vzdát hold takovému velkému sportovci, jako byl Gustav Frištenský. Navíc se o akci zajímají mladí, což je také moc dobře,“ řekl soutěžící Petr Maceášik z Macin Teamu Olomouc.

Sílu svých paží si mohli otestovat také diváci v arm-wrestlingu nebo-li páce. 

Autor: Kristýna Kovaříková
Zdroj:
http://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/svaly-v-akci-silaci-si-to-rozdali-na-pocest-fristenskeho-20170521.html


Kazeto 25.5.2017

Paže tuž, Vlasti služ!

Vladimír Hučín s paní Zdenkou Frištenskou, pořadatelkou soutěže.

V pořadí už desátý ročník soutěže Silácká Litovel se uskutečnil v sobotu 20.května 2017 ve Sportovní hale ZŠ Vítězná v Litovli. Sedm čtyřčlenných týmů silných mužů soutěžilo v šesti disciplínách: shyby na hrazdě, přemisťování břemene, vzpěračský nadhoz, skok daleký z místa, hod medicinbalem přes hrazdu a bench press na rovné lavici s velkou činkou.

Soutěž se koná každoročně na připomínku Gustava Frištenského, zápasníka v zápase řecko-římském, jenž se utkal v deseti tisících zápasů před miliony diváků, nejúspěšnějšího sportovce naší historie, mistra Evropy a přilehlého okolí, vlastence, kterého okradli Němci, Rusové i Češi, účastníka odboje i politického vězně.

Letos, kdy si připomínáme 60 let od jeho úmrtí, bylo jedním ze sponzorů sportovního klání, které má vysokou sportovní úroveň, i Kazeto.

Siláka a světového zápasníka Gustava Frišténského jsem od svého mládí vnímal jako významnou autoritu a některé jeho posilovací metody jsem praktikoval, jako např. kliky na bradlech s vykroucenýma rukama. To mi např. ve vazbě na StB pomohlo v případě, kdy v r. 1976 při výslechu mi chtěli zkroutit ruce a nasadit pouta a já tomu po dobu několika minut odolával. Potom ale následovalo několik ran obuškem a slzotvorný prostředek a na to jsem už neměl.

Já si musel ve svém bydlišti vybudovat svoji posilovnu, neboť jsem byl již v r. 1971 trestán a v oddílech tělovýchovy, jako byly Rudá hvězda, Dukla a další, mne po zjištění, za co jsem byl trestán, nechtěli. Co se týče posilování, tak já jsem hodně čerpal z informací, které jsem získal ze staré literatury týkající se Gustava Frištenského.

Původní majitel továrny Kazeto Karel Zejda ve 20. a 30.letech minulého století v několika případech finančně podpořil silácká - zápasnická vystoupení Gustava Frištenského. Já se v rámci možnosti také snažím podpořit jeho odkaz. Inicioval jsem také, aby paní Mgr. Zdenka Frištenská si zažádala o dokumentaci z archivu ÚSTRu k osobě Gustav Frištenský. Z období, kdy jsem působil v BIS vím, že StB rozvíjela kolem jeho osoby nekalé praktiky s cílem ho zdiskreditovat, neboť nebyl ochoten se podřídit vedoucí úloze KSČ a také nesouhlasil se zabavením polí a statku, které byly jeho majetkem. Z ÚSTRu již paní Mgr.Zdeně Frišténské odpověděli s tím, že jí požadované dokumenty zpřístupní. Já, když jsem pozoroval ta silácká zápolení ve sportovní hale v Litovli, tak jsem i trošku záviděl dnešní mládeži ty možnosti, které dnes má. Paní Mgr. Frištenská je úžasná ženská a já jsem moc rád, že se takto angažuje.

Vladimír Hučín

zdroj: http://www.vladimirhucin.cz/?q=node/1012