3. ročník Silácká Litovel

   Třetí ročník Silácké Litovle se uskutečnil 28. dubna 2007 na počest 50. výročí úmrtí  Gustava Frištenského. Tento program Silácké Litovle byl rozdělen do 3 samostatných bloků.

   V první části programu změňily své síly děti ve věku do 15 let. Sportovní disciplíny byly voleny s ohledem na věk a fyzické možnosti této věkové kategorie.

   Ve druhé části se utkala čtyřčlenná družstva silných mužů. Jednoduše řešeno lze říci, že se jednalo o silový sedmiboj mezi sedmi družstvy. Kromě závodu viděli diváci vystoupení Capoiery, ukázku řecko-římského zápasu i olympijského šplhu. V přestávce také vystoupil Radomír Wolf, který předvedl zvedání 50 kg činky jednou rukou. Gustav Frištenský byl držitelem českého a rakouskouherského rekordu z roku 1905 v trhu padesáti kilogramů jednou rukou. Činka se v takovém případě nesmí dotknout země, a sto let starý rekord znamenal čtrnáct nadhozů. „Ze začátku to byla dokonce olympijská disciplína, kterou ale někdy ve třicátých letech vyřadili. Zkoušel jsem to napodobovat a doma jsem systematicky trénoval a podařilo se mi  Frištenského rekord překonat“, prozradil amatérský silák Wolf. „Frištenský je bohužel nedoceněný, přitom vyhrál deset tisíc zápasů a projel celý svět. Jeho sportovní výkony se více cení v Chicagu než u nás,“ dodal Wolf, povoláním řidič kamiónů. Sedmadvacetiletý absolvent fakulty tělesné kultury Martin Malínek, člen vítězného družstva prozradil: „Trénuji kondiční kulturistiku a věnuji se pravidelně atletice. Jen pro zdraví a pro zábavu. Procvičuji všechny partie celého těla, nejen vršek, jak to často dělají ostatní. Proto jsem se v tomto silově všestranném klání umístil na předním místě“. Vítězem a nejsilnějším čtyřčlenným družstvem se nakonec stala Vápenka Vitoul. Druzí skončili borci z Wrestlingu Olomouc a na bronzové příčce Hej Rup Gambare také z Olomouce. V programu nechyběla exhibice profesionálního siláka Ládi Hanzela – silného Zekona. Rukou zatloukal hřebíky do 10cm silné desky, ohýbal kovové tyče o vlastní hlavu, v zubech ohýbal železo, trhal telefonní seznamy apod. Držitel mnoha rekordů zapsaných do Guinessovy knihy rekordů předvedl, že na silného chlapa hned tak nikdo nemá. Do siláckých kousků v jeho vystoupení se zapojili i diváci. Ovšem opět nejvíce se diváci realizovali v soutěži v páce. Ta byla otevřena pro všechny zájemce a byla již tradiční součástí Silácké Litovle.    

   Třetí částí sportovního dne byl kulturní program –  kolokvium. Příjemné přátelské setkání a posezení pamětníků Gustava Frištenského a příznivců silových sportů doplněné  dokumentárním filmem o životě Gustava Frištenského bylo tou správnou tečkou za krásným dnem, kdy se síla a všestrannost současných borců snoubila s historickým odkazem Gustava, jenž pro mnohé byl a je životním vzorem.

Silácká Litovel 3.1

Silácká Litovel 3.2

Silácká Litovel 3.3