6. ročník Silácká Litovel

Vzdát hold nejslavnějšímu zápasníkovi Gustavu Frištenskému přijelo v sobotu 30.3.2013  do Litovle dvanáct čtyřčlenných družstev z celé ČR.

Mrštnost, obratnost, postřeh, pohotovost a hlavně síla, byly vlastnosti, které závodníci museli mít a museli je umět správně použít. Kromě bench pressu na rovné lavici si změřily síly ve shybech na hrazdě, v hodu medicinbalem, skoku dalekém, přenášení břemene (dva 40 litrové kanystry) a v jednoručním zdvihu činky.

V oddychové části viděli diváci ukázku řecko-římského zápasu, MMA zápasu, historického zápasu Cechu sv. Michaela z Olomouce i překonání rekordu zapsaného v Guinnessově knize rekordů České republiky ve zvedání 50 kg činky jednoruč. Tu překonal Radek Wolf z Valašského Meziříčí. Všichni diváci i sportovci si mohli během soutěže vyzkoušet páku (arm wrestling). Mohli si zvednout 50 kg činku, jež si nechal vyrobit Gustav Frištenský ve třicátých letech minulého století. V předsálí si diváci a příznivci silových sportů prohlédli výstavu fotografií a dokumentů ze života Gustava Frištenského, mohli si koupit novou knihu o jeho životě a také si prohlédnout model jeho budoucí sochy .

Vítězem a nejsilnějším družstvem se nakonec stalo družstvo Superlifting Přerov, druzí skončili borci z Vápenky Vitoul a družstvo s názvem Rafani z Litovle se umístilo na bronzovém místě.

Všichni budou dlouho vzpomínat na příjemný den, kdy se síla a všestrannost současných borců snoubila s historickým odkazem Gustava Frištenského, jež pro mnohé byl a je životním vzorem.

Sportovní den by nemohl proběhnout bez podpory sponzorů Papcelu Litovel a.s., pivovaru Litovel a.s., Vápenky Vitoul, firmy DSL food, města Litovel, Olomouckého kraje, Muzejní společnosti Litovelska o.s., Optika Edi Ulmanna, autoservisu KS Litovel, zlatnictví Konečný Olomouc, nábytek Truxová, Tomi Pňovice a autoservisu Kučera. Všem patří veliký dík

Mgr. Zdenka Frištenská

organizátorka akce Silácká Litovel

 a praneteř Gustava Frištenského