Socha Frištenského v Kolíně

   Dne 8.6.2012 na tradičním festivalu Kmochův Kolin (49. ročník)  slavnostně otevřeli nový parkový prostor.  Navazuje na Ztracenou uličku, kde jsou umístěny pamětní desky významných rodáků (mimo jiné i Gustava Frištenského, ten se narodil v nedaleké obci Kamhajek). V novém parčíku se zbudovalo dětské hřiště, altánek pro menší hudební produkce a slavnostně se odhalila socha zápasníka Gustava Frištenského. To vše za finanční podpory grantu automobilky TPCA. Autorem sochy je Jan Tůma z Týnce nad Labem. Má na svém kontě přes 70 soch.
    
„Zájem o práci se dřevem u něj vznikl brzy. V 9 letech jsem si vyřezal Věstonickou Venuši. Pak následovalo vyřezávání dýmek kudličkou. Tam jsem se vyřádil hlavně na detailech čertů. Postupem doby se mi podařilo nashromáždit potřebné nástroje. Nyní mám tři motorové pily v dílně a dvě doma," popisuje pětadvacetiletý Honza Tůma. Jeho práce vyžaduje hodně nároků na místo, topolové kmeny jsou opravdu obří, a také vyřezávání pilou je hlučné. Našel si místo daleko od lidských obydlí, v loděnici v Labské Chrčici. "Velmi mi pomohl Antonín Kadlec z Kolína. Podporoval mě v práci, pomáhal s nakládáním kmenů i zprostředkoval vytvoření sochy před jeho jídelnou na Zálabí. Ta vznikla ze stromu, který tam původně rostl," říká řezbář.  Pokud prý oblečete slavného frontmana kapely Queen do zápasnického, je z něho Frištenský...
    Zápasem se dá nazvat i samotné vyřezávání. Ohánění se šestikilovou motorovou pilou je náročná raubírna. „Nejprve mě začnou bolet nohy, ale po 12 hodinách necítím tělo. Detaily se pak dokončují frézou či dlátem. Nakonec je třeba výtvory namořit, jinak dřevo rozpraská," popisuje Honza pracovní postup. Zdůrazňuje, že všechno se naučil sám a zkušenosti získává s každou další sochou.

Socha Frištenského v Kolíně