Gustavova Lužice 11.5.2019

Třetí ročník sportovní akce Gustavova Lužice pobavil exhibicí olomouckých zápasníků nebo siláckým trojbojem. První ročník sportovní události Gustavova Lužice byl doprovodným programem odhalování pamětní desky na statku, na kterém hospodařil silák a zápasník Gustav Frištenský. Díky velkému ohlasu se však pomalu ale jistě stává tradicí.

„Starosta obce Lužice se rozhodl umístit pamětní desku na statek, ale nepřipadalo nám dobré pouze odhalit desku, a tak jsme začali přemýšlet nad doprovodným programem. Vzhledem k tomu že Gustav byl sportovec, tak jsme tomu dali sportovní podtext. Lidem se to moc líbilo, a tak jsme si řekli že to zkusíme znovu,“ popsala počátky akce Zdeňka Frištenská, praneteř Gustava Frištenského.

Už od prvního ročníku začíná program exhibicí zápasníků z olomouckého Sokola, po kterém následuje silácký trojboj, ve kterém mezi sebou soutěží místní i „přespolní“. Letos byl doplněn i o kategorii žen. Ve stejnou dobu probíhá i soutěž dětí. Program si nachystali i borci ze Street workout Olomouc. Hřebem odpoledního programu je vystoupení siláka Franty. O večerní program se potom starají pozvané hudební kapely.

„Když tady Gustav otevíral na statku to svoje hospodářství, tak udělal první den zábavní show, kdy pro lidi udělal jak ukázku zápasu, tak všechny pohostil a přichystal pro ně různé soutěže, což v tu dobu, v roce 1927, nebylo vůbec běžné. Takže tahle akce na to po mnoha desítkách let navazuje,“ prozradila paní Frištenská k historii a důvodům k volbě programu.

Organizátoři i paní Frištenská počítají s opakováním akce i v budoucnu. „I když se několik generací obměnilo, je tady tradice a jsou tady báječní lidé, kteří se rádi pobaví a rádi si zasportují a berou to skutečně tak jak mají,“ dodala paní Frištenská.

Zdroj: https://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/v-luzici-uctili-silaka-fristenskeho-zapasenim-i-muzikou-20190518.html


Fotogalerie neobsahuje žádnou fotku.