Zajímavé odkazy

Gustav v brněnské čokoládovně / kavárně Minach, která se nachází v Alfa pasáži na ul. Poštovská. 


 

IRON-BODY SK, 12.9.2022

Nezlomný bojovník Gustav Frištenský, článek ZDE

 


 

Náš Gustav Frištenský se na vás z trika Jiřího Krampola usmívá ve filmu STÁŘÍ NENÍ PRO SRABY“, který měl premiéru 31. ledna 2022 v české televizi.

Kromě toho, že se ve snímku objevuje celá řada známých českých herců, tak je film výjimečný v tom, že do něj režisér Tomáš Magnusek obsadil dvojnásobného mistra světa Formule 1 Emersona Fittipaldiho (75). Legendární závodník si zahrál sám sebe, a i když stál před filmovou kamerou poprvé, nebyl nervózní. „Roli mi ušili na míru, hrát sám sebe bylo skvělé,“ usmíval se Fittipaldi, který se netají tím, že má moc rád Českou republiku. Fittipaldi zapadl mezi české ostřílené herce, jako je Jiří Krampol (83), Jan Přeučil (84), Rudolf Hrušínský ml., či Luďek Sobota (78). „Já anglicky umím říct jen to, že mám hlad, takže jsem si s panem Fittipaldim moc nepopovídal,“ smál se režisér Magnusek a jedním dechem dodával, že se všechno zvládlo na jedničku a nebyl sebemenší problém: „Pro nás všechny bylo setkání s legendou úžasné.“ Pozitivní zážitky si odnášel i Jiří Krampol, který s Brazilcem v jedné scéně jede autem. „Když sekal zatáčky, měl jsem srdce až v krku,“ usmíval se herec. 

Zdroj: https://www.super.cz/821768


Král železa Franta Česal se dočkal vzpomínky: Siláka první republiky obdivoval i Kocourek

Trhal řetězy, holou rukou zatloukal hřebíky, přes prsa mu přejížděla nákladní auta. Na jeho vystoupení se hrnuly nadšené tisícové davy. Za první republiky mu nebylo v Čechách a na Moravě rovno. Říkali mu Král železa. Od úmrtí největšího, avšak zcela zapomenutého českého siláka Franty Česala (1891 až 1971) z Brna, uplynulo právě 50 let.

„Před Česalem bledl i Gustav Frištenský, za svého nedostižného učitele jej považoval i legendární Franta Kocourek, který jako malý od něj bral rozumy,“ shodují se odborníci na silová zápolení.

Sporý pořízek Franta Česal se vyučil kotlářem a vládl neobyčejnou silou. Při osekávání nýtů jej ale zasáhla špona a mladík přišel o oko. V té době se dal na zápas. „Brzy se vypracoval a stal se celoevropsky uznávaným profesionálem,“ vzpomněl pro Blesk gladiátorův vnuk Rostislav Česal.

Siláctví provozoval zhruba třicet let. Své představení, tzv. arénu, na kterou měl koncesi, předváděl pod širým nebem nebo v sálech. „Představení inzeroval se stolovým uspořádáním. Začínalo se v osm večer a vstupné bylo kvůli hospodářské krizi na 2 koruny pro dospělé a korunu pro děti,“ vzpomněl na dědečka pan Česal.

Zapomenutému bohatýrovi odhalí radnice díky iniciativě starosty Brno-severu Martina Malečka (nez.) v sobotu pamětní desku na jeho domě.

Zápasit přestal kvůli sázkám
Při mnohých zápasnických duelech, na které se sázely nemalé částky, byl výsledek předem domluvený, a to se Česalovi nelíbilo. Kolem roku 1920 proto začal vystupovat jako lamželezo a brzy se na jeho vystoupení táhly tisícové davy. Titulovali jej jako »nejsilnějším mužem dnešní doby, králem železa a mistrem Č.S.R.«.

Překusoval řetěz

Specialitami Franty Česala bylo ležení holými zády na prkně s 2 500 ostrými hřebíky, na prsou měl přitom 140kg kovadlinu, do které bili dva muži těžkými kladivy.

Uměl překousnout řetěz, ohnout sedmimetrovou železnou traverzu na hlavě, stočit hřebík v prstech do šroubu. Nechal si na hlavě rozbít 50 kg těžký kámen nebo jen zuby utáhl auto zatížené 15 chlapy. V roce 1923 se nechal přejet 15metrákovým autem.

 Komunisté o Krále železa nestáli

Po změně režimu byla společensky přijatelná už jen jeho zápasnická kariéra a z Krále železa tak byl Mistr zápasu. Ve školách vyprávěl o svém zápasnickém mládí a samozřejmě to vždy okořenil nějakým siláckým kouskem, ze kterého byla školní mládež unesená.

Svá silácká čísla předváděl také užaslým štamgastům v restauraci U Mikulášků.

 V 70 spráskal tři lupiče

Po válce Franta Česal osmnáct let obsluhoval motoristy na benzínce. Jednou ji přepadli tři výrostci a chtěli po poloslepém sedmdesátníkovi peníze. „Musel se tedy bránit, jednomu z nich přitom zlomil ruku, všechny je zvalchoval na hromadu a předal policii,“ vzpomněl na dědu vnuk.

Nekrolog v roce 1971 napsal Česalovi sám Franta Kocourek. „Zemřel mi učitel, Král železa. V našich srdcích však nikdy nezrezaví. Čest jeho památce!“

 ZDROJ.

https://www.blesk.cz/clanek/regiony-brno-brnane/697385/kral-zeleza-franta-cesal-se-dockal-vzpominky-silaka-prvni-republiky-obdivoval-i-kocourek.html
20.12.2021


Jakub Cenkl

ZDROJ: https://www.jakubcenkl.cz/index.php/2019/05/11/gustav-fristensky/


U nás pivo Litovel píše - 20.vydání


 

Děkujeme všem, kteří hlasovali v anketě IDNES "osobnost desetiletí 1918 - 1928", kterou Gustav Frištenský vyhrál. Proto postoupil do soutěže "osobnost století". Zde se umístil na úžasném šestém místě. První se umístil Peter Sagan (slovák, trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice).Gustav v první desítce předběhl i takové osobnosti jako byl herec Oldřich Nový, Libuše Šafránková, Ivan Trojan či režisér Karel Zeman. Děkujeme za podporu litovelského siláka. Spolek Gustava Frištenského

https://revue.idnes.cz/anketa-ceskoslovensko-100-let-novy-mensik-sagan-kubisova-sverak-trojan-1ep-/lidicky.aspx?c=A181026_111914_lidicky_sub


Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky se letos rozhodl vybrat a ocenit nejlepšího muže čtenáře. K propagaci akce byl použit plakát s Gustavem Frištenským, naší slavnou litovelskou osobností.

další fotky a informace na:

https://www.litovel.eu/cs/urad/uredni-deska/aktualni-informace/nejlepsi-ctenar.html


rok 2018 - pivo Gustav

Bojovník na žíněnce i v životě. Gustav Frištenský nám každý den připomíná, že bychom se nikdy neměli vzdát. A ani Jirka se nevzdal – navzdory zranění ovládl v minulém týdnu soutěž nejsilnějších mužů světa Arnold Classic v Brazílii. Nepochybujeme o tom, že Gustav by byl na svého následovníka hrdý. 

 

 

 


Gustav Frištenský s kamarády - s potiskem 13.2.2017

Možnost koupit na:

https://www.cernetriko.cz/sportovni-tricka-s-vintage-potiskem-retro/gustav-fristensky-s-kamarady-tricko-s-potiskem/


Co přejí potomci slavných - Jiří Richtr


Zdeněk Frištenský 18.12.2016


Potomci slavných - Maxiautogramiáda  26.11.2016 Praha

1 –  Atmosféru celé Maxiautogramiády zaznamená pro „Českou knihu rekordů” pelhřimovská agentura Dobrý den - Muzeum kuriozit

2 – Vratislav Ebr – spisovatel, iniciátor a pořadatel této akce

3- Zdenka Frištenská (potomek Gustava Frištenského) a Miroslav Zikmund (syn Miroslava Zikmunda – cestovatele)

4- Marek Černoch (syn Karla Černocha – zpěváka)

5 – novinář a

6 – Libuše Šťedrá – herečka, členka organizačního týmu setkání,spoluautorka cyklu televizních pořadů „Potomci slavných“ a moderátorka akce

7 – Zdenka Rambousková – grafička

8- Kristína Novotná (dcera herečky Ireny Kačírkové) s manželem

9 – Petrášek Jiří (syn herce a překladatele Jana Wericha)

10 –Aťka Janoušková – nejmenší česká herečka (86 let, 120 cm), moderátorka akce

11 – Antonín Slavíček (malíř) a Marie Hakenová (dcera Eduarda Hakena – operního pěvce)

12 – Jan Přeučil – herec, čestný host

13 – Dostál František (potomek spisovatele Karla Čapka) a Pavel Janoš (třetí z rodu Janošů, jež pokračuje ve výrobě pověstného pardubického perníku)

14 – Václav Větvička – biolog a propagátor vědy, čestný host

15 – Eduard Petiška (syn Eduarda Petišky – spisovatele)

15 – Doris Grozdanovičová – 90 let, přežila 4 roky v Terezínském ghetu

 

 


Ministr zemědělství Marián Jurečka

při návštěvě pivovaru Litovel 28. dubna  2016 ochutnával skvělé pivo Gustav. Na fotografii s emeritním ředitelem Miroslavem Koutkem


Stracené Ráj 2016

Se souhlasem p.Ošťádala (starosta obce Nákla a vydavatel, zpěvák...) a souhlasí s uveřejněním skladby o GF 

SPUSTIT NÍŽE UVEDNÝM ODKAZEM - TLAČÍTKO PLAY

 


Dny evropského dědictví

neděle 11.9.2016 od 10-18 hod, Korunní pevnůstka Olomouc


Vlastní pivo, toky Moravy i Frištenský. Poznejte hanácké Benátky

Týden.cz 24.6.2016

V minipivovaru si může každý zájemce uvařit vlastní speciál dle své chuti.

Malebné městečko s téměř deseti tisíci obyvatel, které se také přezdívá "hanácké Benátky", se nachází necelých osmnáct kilometrů od Olomouce. Řeč je o Litovli, která je známá především díky místnímu pivovaru. Ovšem zajímavosti, jako například že zde žil slavný český zápasník Gustav Frištenský, že městem protéká šest ramen řeky Moravy či že si zde lze uvařit vlastní pivo, ví už jen málokdo.

zdroj: http://www.tyden.cz/rubriky/relax/cestovani/vlastni-pivo-toky-moravy-i-fristensky-poznejte-hanacke-benatky_386292.html


 současná stopa našeho Gustava v USA

 Fotku zaslal Frank Fristensky, Durango, USA


Gustav opět na stupních vítězů

zdroj: http://www.litovel.cz/29-novinky/324-gustav-opet-na-stupnich-vitezu.htm

Dvaadvacátý ročník soutěže o nejhezčí pivní tácek rozhodl o tom, že podtácek z Pivovaru Litovel a.s. "U nás Gustav vládne silou" obsadil krásné druhé místo. Hodnoceno bylo celkem 141 pivních podtácků. Soutěž uskutečnilo České sdružení klubu historie pivovarnictví ve spolupráci s Parkán klubem Tábor sběratelů pivovarských suvenýrů 27. února 2016 v Táboře.


Radio - Český rozhlas Olomouc o Gustavu Frištenském

26.1.2016 11:05 Slavného siláka Gustava Frištenského kdysi do Litovle přitáhla láska. Jeho odkaz zase dodnes přitahuje nejen příznivce zápasu řeckořímského. Hostem ve studiu je Gustavova praneteř a zároveň vedoucí litovelského muzea Zdenka Frištenská.

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3557617


Litovelský pivovar uvařil na svátky Gustava

Třináctistupňový speciál inspirovaný slavným českým zápasníkem Gustavem Frištenským připravil na velikonoční svátky litovelský pivovar. Polotmavé pivo, které pivovar začal stáčet ve čtvrtek, nese jméno Gustav. Českého zápasníka v řeckořímském zápase s pivovarem pojí nejen samotné město Litovel, ale i jeho vztah k pivovaru.Často zde pobýval a dokonce i trénoval. Jeho manželkou byla dcera prvního litovelského sládka.
Zdroj: http://www.lidovky.cz/litovelsky-pivovar-uvaril-na-svatky-gustava-fnw-/dobra-chut.aspx?c=A120325_113013_dobra-chut_sk

 


 

Na státní svátek dne 28. října 2015 se uskutečnilo předání certifikátu pojmenování planetky Sluneční soustavy po Gustavu Frištenkém. Slavnostní ceremoniál se uskutečnil v Jindřišské věži  v Praze za přítomnosti RNDr.Jiří Grygara, CSc., objevitelky planetky i naší nejslavnější gymnastky, olympioničky Věry Čáslavské.

 


Pivní speciál Litovel Gustav získal ocenění Regionální potravina 

Litovel 18. června 2015 – Nejoceňovanější speciál litovelského pivovaru, Litovel Gustav 13°, se může pyšnit dalším triumfem. Zabodoval u odborné poroty soutěže Regionální potravina 2015. Komise letos ocenila osm výrobků s výjimečnou kvalitou a chuťovými vlastnostmi z Olomouckého kraje. O toto ocenění, které je zárukou místního regionálního původu, se ucházelo celkem 105 produktů od 46 výrobců.Se svými novými produkty uspěli tradiční výrobci, držitelé značky Regionální potravina, ale prosadili se také výrobci, kteří soutěžili poprvé. O logo soutěžily regionální produkty v osmi kategoriích a výrobky hodnotila osmičlenná komise tvořená zástupci Ministerstva zemědělství ČR, Olomouckého kraje a dalšími zástupci z řad zemědělců a potravinářů. Litovel Gustav 13° zvítězil v kategorii Alkoholické a nealkoholické nápoje a po loňském úspěchu v soutěži Výrobek Olomouckého kraje tak zaznamenal další regionální ocenění „Na svých speciálech si dáváme opravdu záležet. Nejdříve vaříme zkušební várky a snažíme se ladit chuť, pěnu i barvu do posledního detailu. Teprve pak, když jsme opravdu spokojení s výsledkem, putuje pivo do distribuce. Stejně tak to bylo s Gustavem a naše práce se vyplatila, protože teď jeho světlá, polotmavá i tmavá varianta sbírají ocenění na soutěžích doma i v zahraničí,“ komentuje úspěch Petr Kostelecký, sládek Pivovaru Litovel.Soutěž Regionální potravina zaštiťuje Ministerstvo zemědělství. Projekt vznikl jako podpora malých a středních zemědělců a producentů potravin v jednotlivých krajích České republiky. Oceněný výrobek získává právo užívat na obalu značku Regionální potravina po dobu čtyř let. V současné době značku nosí 475 produktů ze 13 regionů Čech a Moravy.

 


 

Milan Frištenský, Litovel

Můj předek, můj praprapra... strýc, můj vzor! Vzdávám mu čest! Foceno 31.7.2015 v Litovli

 

 

 

 

 

   


 

 Kde čeští fotbalisté nabírají síly jako Frištenský

V úvozu mezi poli leží ves. Mezi chalupami, hospodou a konzumem se za stromy ukrývá wellness hotel. Vítejte v Park Holiday hotelu v Benicích, dočasném domově českého týmu při evropském šampionátu.

viz.: u21euro2015


Sáňkařská dráha Gustava Frištenského


Rozhlasový pořad Toulky českou minulostí – Brněnské studio Českého rozhlasu 3.5.2015


Právo víkned  -  24.4.2015


Toulky českou minulostí - Nejsilnější Čech

Český rohlas 3. května  2015 v 08:00 


Hurvínek hladou rodiny

zajímavá část 4:30 - Jan Amos Frištenský :)



12.3.2015 - Nábytek pro Gustava Frištenského


3.12.2014

Odkaz na ČT2

ČT 2, Náš venkov - Už je tady přelidněno - řezbář Jaroslav Beneš z Loštic, tvůrce nejmenší dřevěné figurky Gustava Frištenského a malíř Petr Hezcig z Vranové Lhoty.


Regionální produkt Olomouckého kraje.

Pivo Gustav sklízí ocenění stejně jako silák Gustav Frištenský, po němž je tento polotmavý speciál pojmenován. Od pátku se totiž Gustav může pyšnit značkou Výrobek Olomouckého kraje!

Pivovar Litovel a.s. - Litovelský Gustav 13°

Aktualizované dne 9.10.2014

http://www.kr-olomoucky.cz/znacku-vyrobek-olomouckeho-kraje-ziskalo-18-regionalnich-vyrobcu-aktuality-3657.html


Po stopách Gustava Frištenského do Litovle opět na Hané ... tentokrát za slavným sportovcem cit: http://hugonacestach.info/reportaz/139/

Frystensky (0).jpg

... celý svět žije olympijskými hrami ... já do Soči neletím ... ale vydal jsem se stopách sportovce ... který hájil barvy nejprve Rakouska - Uherska a pak Československé republiky plných 36 let ... no vážně od roku 1903 do roku 1939 ...

 
Frystensky (1).jpg

... dnešní vycházka bude krásná ... projdeme spolu naučnou stezku a oběhneme zdejší rybníky ... ale nudit se nebudeme ... hledáme sochu slavného sportovce ... kterou tady odhalil 8.11.2013 ... takže je vlastně nová ...

 
Frystensky (2).jpg

... za Uničovským rybníkem je Gymnázium Jana Opletala ... nádherná budova postavená v letech 1903 - 1904 ...

 
Frystensky (3).jpg

... další tabule naučné stezky mne upozorňuje na to... že jsem u Olomouckého rybníka ... a to jsem popoběhl pár kroků ...

 
Frystensky (4).jpg

... o Litovli jsme si říkali ... že leží na původně na 7 ramenech řeky Moravy ... dnes už je jich jen šest ... jedno rameno řeky bylo zavezeno ... a proto se jí říká Hanácké Benátky ... a jak je vidět dobře je tu nejen lidem ... ale i ptáčkům ...

 
Frystensky (5).jpg

... tak a jsem u cíle... panel naučné stezky vypráví životní osud slavného zápasníka Gustava Frištenského ... nenarodil se tu ... ale oženil se s dcerou litovelského sládka ... a v roce 1957 tady zemřel ... do plochého soklu na němž stojí socha jsou vyryty poledníky a rovnoběžky a jména měst, kde Frištenský zápasil ... symbolické vyjádření toho ... že mu u nohou ležel celý svět ...

 
Frystensky (6).jpg

... o tomto sportovci se vypráví ... že za života stál jako model pro mnoho antických soch ... své vlastní se však dočkal až 56 let po smrti ... byl to zápasník ... a tento sport zachytil autor sochy akademický sochař Mgr.A. Jiří Figner na reliéfu ... je to chvat zvaný mlýn ... kterým se Frištenský proslavil ... a díky kterému si z kolbišť odnesl 8000 vítězství ...

 
Frystensky (7).jpg

... budovu gymnázia jsme už viděli ... teď si můžete všimnout že na mozaikách v průčelí budovy, které jsou zhotoveny podle návrhu akademického malíře Jana Köhlera, jsou zobrazeny významné okamžiky z dějin města ...

 
Frystensky (8).jpg

... zajímavý osud má i socha T.G. Masaryka ... 9. května 1948 zde byla odhalena ... je to dílo olomouckého sochaře Karla Lenharta ... po třiceti letech ji komunisté 6.7.1978 odstranil i... Občanské fórum se postaralo o obnovení pomníku a socha byla znovu odhalena při 140.výročí narození TGM, 7.3.1990 ... zdroj: www.litovel.eu .

 
Frystensky (9).jpg

... pomalu padá tma ... tak ještě honem okouknout opeřence na vodní hladině ...

 
Frystensky (10).jpg

... červánky ... jé ... ty dávají tušit ... že tam někde za obzorem se k nám už pomalu chytá jaro ...

 
Frystensky (11).jpg

... z dnešního výletu jsem si odnesl také tři nové vizitky a razítka :) do svého deníčku ...

 
Frystensky (12).jpg

... a je čas na sladkou odměnu ... však to byl sportovní výkon ... brum ... a já už se těším ... až se za krásami Litovle zase vrátím ...


Do nově vznikajícího muzea věnoval „americký bivoj“.  

Zápasnický trikot  - Tento zápasnický trikot z poslední soutěže nám s vlastnoručním podpisem a věnováním předal „americký Bivoj“, veliký obdivovatel Gustava a Františka Frištenských jako důkaz a symbol podpory a navázání americko- českých vztahů.

Černo-bílý trikot – sportovní trikot rozhodčího ze zápasů v USA, ve kterém se kvalifikační soutěže v řecko-římském zápase, tentokrát jako rozhodčí zúčastnil. Opět s vlastnoručním věnováním

 


Český rozhlas Olomouc

audio záznam - Velké osudy (21.11.2006 17:30)

Učil se kovářem, ale do Brna přišel jako řeznický tovaryš. 1903 v Rotterdamu se stal mistrem Evropy v zápase. 1966 obsadil v anketě čs. sportovních novinářů 7 místo nejlepšího sportovce ČR všech dob. Jeho jméno je Gustav Frištenský. 

 


Jiři Tkadlčík vystup na Letenské schody se 100kg čínkou

Jiří Tkadlčík: "Jsem ochotný bojovat úplně s každým."

 


 

Mike Proffitt

Mike Proffitt  -  USA, veliký obdivovatel Gustava a Františka Frištenských. Jejich podpisy si nechal vytetovat na své tělo. Více o Mikelovi  v tomto odkazu.

 

 

 

 


V Kolíně v září 2010  slavnostně otevřeli "Ztracenou uličku". Jedná se o obnovenou historickou uličku, kde má každý významný rodák z Kolína a okolí pamětní desku. Jedna je věnována bratrům Gustavovi a Františkovy Frištenským.